Home  /  Gallery  /  Images  /  THE SHIINING STARS OF THE PRIMARY WING

THE SHIINING STARS OF THE PRIMARY WING

An Inter School Roller Skating Championship 2015 was held on 03rd and 04th October 2015 at Noida Stadium Skating Rink. 26 schools participated in this competition.
Isha Aggarwal of Class 5 Atlantic brought glories for herself as well as the school by winning a Gold Medal and securing 1st position in 300 metre race.
1st Gautambudh Yoga Championship was held on 10th October 2015 at G.L. Bajaj Institute of Technology and Management, Greater Noida. The following students brought splendours for themselves as well as the school .They would also be representing the school for State Level on     22nd day of November 2015.

 
S.NO
NAME OF THE STUDENT
CLASS/ SECTION
CATERGORY
AWARD
01.
VANSHIKA VERMA
3 BHRAMAPUTRA
UNDER 8 YEARS [G]
GOLD MEDAL
02.
ARITRO BHAUMIK
3 MACKENZIE
UNDER 8 YEARS [B]
GOLD MEDAL
03.
AARUSH OJHA
3 NILE
UNDER 8 YEARS [B]
SILVER MEDAL
04.
AARICHSUN BATLISH
5 MEDITERRANEAN
UNDER 10 YEARS [B]
BRONZE MEDAL

The following students have been awarded Certificate of appreciation.
•Shymali Pengoriya: Class 3 Nile [ U 8 years category]
•Adhirjnee Dasgupta: Class 3 Indus [ U 8 years category]
•Hanshika Ram Nambulla: Class 3 Rhine [ U 8 years category]
•Siddhanth Kasana: Class 5 Mediterranean [ U 10 years category]
•Yash Aggarwal: Class 5 Mediterranean [ U 10 years category]

An Inter School Art and Craft Competition “ Kriyative Twist” was held at Indirapuram Public School, Ghaziabad on 13th October 2015.
•Alyssa Kapoor: Class 5 Norwegian and
•Aditya Tripathi: Class 5 Pacific
Bagged 1st prize in Origami.

The following students were awarded certificates for Gymnastics :
•Tezas Gaur: Class 3 Indus
•Ojas Sachdeva: Class 3 Indus
•Naisha Kaushik: Class 3 Mackenzie
•Anuya Sarawat: Class 3 Mackenzie
•Faiq Imtoyaz: Class 3 Mackenzie
•Vivaan Bhalla: Class 4 Angel
•Ameya Tiwari: Class 4 Pangong
•Krish Jain: Class 4 Niagara
•Divya Das: Class 4 Pushkar

We are truly proud of all of you.
STAR STUDENTS FOR THE MONTH OF OCTOBER 2015
CLASS 3
•ANUMITA SAWHNEY: CLASS 3 VOLGA
•PRANET KUMAR: CLASS 3 KAVERI
•SHAURYA JAUHAR: CLASS 3 MACKENZIE
•ARINJAY DIXIT: CLASS 3 GANGES
•SHIVEN CHADHA: CLASS 3 BHRAMAPUTRA
•SAANVI BHARGAVA: CLASS 3 INDUS
•SOFIA ARSHAD: CLASS 3 MISSISSIPPI
•PAAVANI SETHIA: CLASS 3 AVON
•AISHI JAIN: CLASS 3 NIGER
•RAJVI MALLIK: CLASS 3 RHINE
•VIRSHTI JAIN: CLASS 3 NILE
•SHRUTI GUPTA: CLASS 3 AMAZON

CLASS 4
•KAAVYA JAIN: CLASS 4 NIAGARA
•VAANYA: CLASS 4 PUSHKAR
•SEERAT CHUGH: CLASS 4 ANGEL
•PRISHA SHARMA: CLASS 4 PANGONG
•DITYA BHUTTAN: CLASS 4 SUPERIOR
•KUSH AWANA: CLASS 4 MANSAROVAR
•DEEPTANGSHU: CLASS 4 WULAR
•MANAN JAIN: CLASS 4 MICHIGAN
•AADYA SINGH: CLASS 4 MONGE
•PIHU DADHEECH: CLASS 4 ONTARIO
•SIDDHARTH NARANG: CLASS 4 VICTORIA
•ADITYA JOSHI: CLASS 4 VOSTOK