Home  /  Gallery  /  Images  /  APPLAUSES TO THE SHINING STARS OF THE PRIMARY WING

APPLAUSES TO THE SHINING STARS OF THE PRIMARY WING

02. NOVEMBER.2015

An Inter School Taekwondo Championship was organised by Seonbae Taekwondo Academy at Noida Stadium on the 17th and the 18th of October 2015.The following champions did us proud by winning medals:
The following students bagged the Gold Medal:
»    Advait Mohan Bala of Class 5 Baltic bagged Gold Medal and was declared the Best Fighter Boys.
»    Hitarth Singh of Class 4 Pangong
»    Prithvi Sharma of Class  4 Ontario
»    Diya Goyal of Class 4 Michigan was also  adjudged the Best Fighter and the team was presented with the First Runner Up Trophy
»    Devansh Verma of Class 3 Rhine

The following students brought applauds by bagging Silver Medals
»    Devanshi Anand of Class 5 Caribbean
»    Parth Grover of Class 5 Norwegian
»    Divyanshi Mallick of Class 4 Michigan and
»    Arnav Deshwal of Class 4 Victoria
The following students bagged Bronze Medals:
»    Eehab Ahmad Noor of Class 5 Arctic
»    Shreyas of Class 4 Wular
»    Vrinda Bhutani of Class 4 Vostok
»    Monisha Rai of Class 4 Superior
»    Lakshit Gupta of Class 3 Amazon
»    Yuvraj Katiyal of Class 3 Brahmaputra
»    Anumita Sawhney of Class 3 Volga

CBSE East Zone Skating Championship Girls was held at DPS, Meerut from 15th to 17th October 2015
    Isha Aggarwal of 5 Atlantic did us proud again  by winning the Gold Medal and securing 1st position  in 500 Mtr Quads and Silver Medal in 1000 Mtr Quads.

The following students won accolades at the Sports Meet held at Pragyan School
    Deeksha Garg of Class 5      bagged Gold Medal in 100 mts race,
    Madav Upadhayay of Class 5 bagged Gold Medal in 200 mts race, and
    Hitkamya Singh of  Class 5 bagged Bronze Medal in 400 mts race.
Agastya Garg (III Volga) secured the 1st position and a trophy in Intra Academy Tennis Tournament in the Under 12 category held at Eldeco Utopia, Sec-93, Noida.

Expressions 2015 was held at Somerville School, Greater Noida from 03rd day of November 2015 to 06th day of November 2015, our brilliant students Anika Masaldan of Class 3 Rhine and Manjari Bhargava from Class 4 Angel secured 2nd position.
Parathana Puri  from Class 5 Baltic and Ananya Manchanda from Class 5 Mediterranean secured  3rd position in Paint brush Competition which was held at Cambridge School, Noida on 04th November 2015.
Ananya Manchanda from Class 5 Mediterranean secured 2nd position in English and Hindi Poem Recitation [Rhapsody] held at Lotus Valley International School, Gurgoan .

The badges for the Best Student for the month of October were given to the following achievers:
Hriday Singh( III Nile),Aryaman Narula( III Volga),Lakshya Sinha( III Amazon),Kaushik Bhattacharya( III Mackenzie),Ashman Gautam( III Indus),Nairah Khan( III Brahmaputra),Karuna Singh( III Rhine),Malvika Raj Shrivastava( III Mississipi),,Devisha Tripathi( III Avon),Devina Gupta( III Ganges),Shivya Behal( III Niger) and Raima Kapoor( III Kaveri)
Suhani Kumar( IV Michigan),Siddhant Nandi( IV Ontario),Manjari Bhargava( IV Angel),Sara Pande( IV Monge),Krish Jain( IV Niagara),Jovita Kaur( IV Mansarovar),Reyhab Waris( IV Vostok),Abhijay( IV Wular),Anushree Zaroo( IV Superior),Gaorii Khanna( IV Pangong),Shaurya Gupta( IV Victoria) and Avleen Kaur( IV Pushkar).