Home  /  Gallery  /  Images  /  Young achievers of Primary Wing (III-V)

Young achievers of Primary Wing (III-V)

19.FEB.2016

“An invincible determination can accomplish almost anything and in this lies the great distinction between great men and little men.”

This determination and their undying spirit is what makes our budding Lotusians successful in whatever endeavour they undertake.

Vivaan Mathur stood first in the E category kids of Golf Tournament held at Crossings Republic Golf Club. 

Aadya Sinha of Class V Baltic participated in the Extra Marks Junior Voice Over Artist Contest held on 25th November 2015. She is one of the winner and has been awarded with gift hampers and vouchers along with a one-year contract with the company. 

Aarav Virmani of Class V Pacific was awarded a Gold Medal and a certificate for being a part of the winning team [ Football] and participating in the BBFS LIGA 2016, organised by Bhaichung Bhutia Football Schools, Noida. The team also won the U- 10 trophy.

The following students are the medal holders of the 15th SOF National Cyber Olympiad [ Level -One] 

Shresth Sachan of Class V Solomon has been awarded the Gold Medal and secured 26th State rank

Vihaan Sapra    of Class V Solomon has been awarded the Silver Medal and secured 33rd State rank and

Malcolm Bajan of Class V Solomon has been awarded the Bronze Medal and secured 56th State rank.

Continuing with our Star students of the month, the proud recipients of Class 3 to 5 for the month of February 2016 are as follows:

Siddhant Goyal (III Avon)

Trisha Bajaj (III Niger)

Shaksham Bhatnagar (III Rhine)

Sarvang Srivastava (III Brahmaputra)

Spriya Garg (III Nile)

Jaanvi Aneja (III Mackenzie)

Manya Baid  (III Volga)

Aakarsha Sharma  (III Kaveri)

Harshita Kandwal (III Indus)

Aarna Dua (III Mississippi)

Avi Vijh (III Ganges) and 

Anvi Soni (III Amazon)

Sahana Radhakrishnan (IV Pushkar)

Kyna Vadera (IV Angel)

Aryaman Goenka (IV Michigan)

Mishka Goel  (IV Vostok)

Aahna Singh Katariya (IV Monge)

Deopriya (IV Ontario)

Ranya Khanna (IV Niagara)

Nivi Gachhayat (IV Victoria)

Rishit Talwar (IV Mansarovar)

Hyunjung Jung (IV Superior)

Krishika Saxena (IV Wular)  

ShardulAnand (IV Pangong)

Harshita Srivastava (V Antarctic)

Pavani Tyagi  (V Adriatic)

Avni Popli (V Caspian)

Manya Sharma (V Arabian)

Tarang Kaushik (V Pacific)

Tanay Sinha (V Atlantic)

Vihaan Sapra (V Solomon)

Raisa Mahna (V Norwegian)

Vedant Agarwal (V Caribbean)

Anant Agarwal (V Baltic)

Kritika Pandey (V Arctic) and

Siddant Kasana (V Mediterranean)