Home  /  Gallery  /  Images  /  Drawing and Colouring Competition-winners-class II

Drawing and Colouring Competition-winners-class II

 BUDDING ARTISTS of Classes I and II

Art as a medium of expression is an effective way to enhance creativity and kindle imagination.

 Lotus Valley International School organized a Drawing and Colouring Competition for the budding artists of classes I and II on 22nd April, 2016. Children showcased their hidden creativity beautifully through their drawings. The efforts put in by all the students were appreciated by the In-charge, Mrs. Mona kalra during the assembly.

    CLASS II         ART COMPETITION    (2016-17)                  22/4/16
S.NO SECTION POSITION STUDENT’S  NAME HOUSE
1 MONT BLANC FIRST  SARA AGARWAL                                            ALEXANDRIA
2   SECOND ARYAVEER  CHOUHAN TAXSHILA
3   THIRD SUKEERAT  KAUR  DARA NALANDA
4   SPECIAL MERIT TULIP  BOSE NALANDA
5   SPECIAL MERIT TANESHA AGRAWAL TAKSHILA
6   SPECIAL MERIT TVISHA  SRIVASTAVA PISA
7   SPECIAL MERIT REYANSH  PASARI NALANDA
8   SPECIAL MERIT ANSH  MITTAL  PISA
         
1 KILIMANJARO FIRST PRANAV  GHAI PISA
2   SECOND PRISHA  KHANDELWAL  ALEXANDRIA
3   THIRD SHARANYA  MITTAL ALEXANDRIA
4   SPECIAL MERIT KAVYA SHARMA ALEXANDRIA
5   SPECIAL MERIT AAYAAN  BATTA NALANDA
6   SPECIAL MERIT  RUHAANI  MALHOTRA ALEXANDRIA
7   SPECIAL MERIT SAMAIRA  MULCHANDANI NALANDA
8   SPECIAL MERIT AANYA  CHAUHAN PISA
         
1 DHAULAGIRI FIRST ARNAV KHANNA NALANDA
2   SECOND ANMOL BHUTANI TAKSHILA
3   THIRD SIA BISHT PISA
4   SPECIAL MERIT KRITHYA GUPTA ALEXANDRIA
5   SPECIAL MERIT AAYSHEE GOEL TAKSHILA
6   SPECIAL MERIT KANAV JAISWAL ALEXANDRIA
7   SPECIAL MERIT SANJANA MISHRA PISA
8   SPECIAL MERIT MANOMAY JAIN ALEXANDRIA
         
1 EVEREST FIRST SEERAT  KAUR TAKSHILA
2   SECOND JINANSH  JAIN NALANDA
3   THIRD TANISH  MITTAL ALEXANDRIA
4   SPECIAL MERIT HARSIMAR  KAUR TAKSHILA
5   SPECIAL MERIT GURLIV  SINGH  TAKSHILA
6   SPECIAL MERIT VIHAAN  VERMA ALEXANDRIA
7   SPECIAL MERIT JANVI  AGGARWAL ALEXANDRIA
8   SPECIAL MERIT AADYA  BATRA PISA
         
1 KANCHANJUNGA FIRST ADITYA  SINGH NALANDA
2   SECOND TANMAY  JAIN  TAKSHILA
3   THIRD SAMANYU  WADHAWAN NALANDA
4   SPECIAL MERIT SUHANA  MEHRA TAKSHILA
5   SPECIAL MERIT AAKAANKSHA  CHAUDHARY ALEXANDRIA
6   SPECIAL MERIT MYRA  MAHESHWARI TAKSHILA
7   SPECIAL MERIT NAVYA  SACHDEVA NALANDA
8   SPECIAL MERIT AMNA  ANWAR NALANDA
         
1 ELBRUS FIRST MANYA  KHANNA TAKSHILA
2   SECOND PARI  JHARBADE PISA
3   THIRD SAKSHAM  ARORA TAKSHILA
4   SPECIAL MERIT PEEHU  JAIN TAKSHILA
5   SPECIAL MERIT SOUMYA  MEHTA ALEXANDRIA
6   SPECIAL MERIT RUDRAANSH  KHANNA TAKSHILA
7   SPECIAL MERIT SAANVI  SINGH PISA
8   SPECIAL MERIT AARAV  GUPTA NALANDA
         
1 ANNAPURNA FIRST AADITRI    SHARMA NALANDA
2   SECOND AISHANI  SHARMA PISA
3   THIRD ELISHA  ARYA  PISA
4   SPECIAL MERIT MOKSH  BISHT  PISA
5   SPECIAL MERIT ANIL  GOEL NALANDA
6   SPECIAL MERIT AMOL  SRIVASTAVA NALANDA
7   SPECIAL MERIT PRABHSEHAJ  SINGH PISA
8   SPECIAL MERIT AADYANT  GUPTA TAKSHILA
         
1 NANDA DEVI FIRST YUGVEER SAPRA ALEXANDRIA
2   SECOND NAMYA  KAPOOR TAKSHILA
3   THIRD RABHYA  GUPTA TAKSHILA
4   SPECIAL MERIT SAANVI  SAXENA  TAKSHILA
5   SPECIAL MERIT JAHNVI   SAXENA ALEXANDRIA
6   SPECIAL MERIT SHADMA  AKHTAR NALANDA
7   SPECIAL MERIT PALAK  DAS  TAKSHILA
8   SPECIAL MERIT PRANJAL  SINGH PISA
         
1 MCKINLEY FIRST ARYAN  MEHTA PISA
2   SECOND TARAN  SURI ALEXANDRIA
3   THIRD ARJUN  BAKSHI PISA
4   SPECIAL MERIT SRISURYA  SIVASWAMY NALANDA
5   SPECIAL MERIT ALPANA  DUBEY TAKSHILA
6   SPECIAL MERIT NAVYA  TOMAR ALEXANDRIA
7   SPECIAL MERIT TANMAY  BALI ALEXANDRIA
8   SPECIAL MERIT SANCHITA  GARG ALEXANDRIA
         
1 KAMET FIRST AASHI  GUPTA ALEXANDRIA
2   SECOND JAY  JOSHI TAKSHILA
3   THIRD RIDDHIMA  SINGHANIA ALEXANDRIA
4   SPECIAL MERIT MISHTY  BHATIA PISA
5   SPECIAL MERIT SAMRIDDHI   ARORA TAKSHILA
6   SPECIAL MERIT SAISHA BHUTANI ALEXANDRIA
7   SPECIAL MERIT DIVSHA  PURI NALANDA
8   SPECIAL MERIT AARAV  MANCHANDA ALEXANDRIA
         
1 BRUCE FIRST GEET SAHAI NALANDA
2   SECOND MANNAT KHANNA ALEXANDRIA
3   THIRD RAGHAV SRIVASTAVA TAKSHILA
4   SPECIAL MERIT ISHIKA GUPTA ALEXANDRIA
5   SPECIAL MERIT TWISHA BANSAL ALEXANDRIA
6   SPECIAL MERIT VANYA AGARWAL TAKSHILA
7   SPECIAL MERIT AIYANA JAIN NALANDA
8   SPECIAL MERIT TANISH DUBE PISA
         
1 GODWIN AUSTIN FIRST KAYNA  NAGPAL PISA
2   SECOND DISHA SUDHIR PAI  NALANDA
3   THIRD JANVI  YADAV ALEXANDRIA
4   SPECIAL MERIT MEHER   SHARMA ALEXANDRIA
5   SPECIAL MERIT NEER  GUPTA  NALANDA
6   SPECIAL MERIT AARAV  GUPTA TAKSHILA
7   SPECIAL MERIT ANAYA  GUPTA ALEXANDRIA
8   SPECIAL MERIT RISHVI MISHRA PISA