Home  /  Gallery  /  Images  /  ACCOLADES WON BY OUR YOUNG ACHIEVERS

ACCOLADES WON BY OUR YOUNG ACHIEVERS

 EVENT: Assembly for classes VI-VIII

DAY & DATE: Tuesday, 9th May, 2016
VENUE: Badminton court, C Block
Our students participated in the Interschool Taekwondo Championship 2016 on 21st April held at G.D.Goenka Public School, J-Block, Sarita Vihar, New Delhi and bagged four gold medals, two silver medals and 6 bronze medals.
Devansh Verma of class VI Virgo won a gold medal in the under 21 age group.
Akshat Garg of class VIII Eden won a gold medal in 51-55 weight group.
Adrija Sen of class VIII Mirabell won a bronze medal in the under 14 age group and 37-41 weight group.
Siya pandit of class VIII Mirabell won a bronze medal in the  under 14 age group and 51-55 weight group.  
LEVEL- 1 IOEL RESULTS 2015-16
Special Achievement Certificates:
CLASS VII:
Rohan Guliyani of Class VII-Proteus won a gold medal and secured 1st rank at the school level and 14th rank at the State level.
Sanvi Dubey of Class VII- Atlas won a silver medal.
Ishaan Arora of Class VII-Oberon won a bronze medal.
CLASS VIII: 
Akshat Vats of Class VIII- Lodhi won a gold medal and secured 3rd rank at school level and 13th rank at the State level. 
Parth Bansal of Class VIII- Versailles won a silver medal and secured 5th rank at the school level and 16th rank at the State level.
Sneh Chaudhary of Class VIII- Exbury won a bronze medal and secured  the 6th rank at the school level and24th rank at the state level.
18th SOF NSO 1st LEVEL RESULT (2015-2016)
Special Achievement Certificate:
CLASS VII:
Shreyash Gupta of class VII Calypso won a gold medal and secured the  1st rank at the school level and 18th rank at the state level.
Kashish Talwar of class VII Titan won a gold medal and secured the 2nd rank at the school level and 20th rank at the State level.
Shubh Mishra of class VII Titan won a gold medal and secured the 3rd rank at the school level.
Dheeraj Deshpande of class VII Titan won a silver medal and secured the 4th rank at the school level.
Sidak Singh Grewal of class VII Prometheus won a bronze medal and secured the 5th rank at the school level.
CLASS VIII
Aksh Garg of class VIII Mirabell won a gold medal and secured the 1st rank at the school level and 22nd rank at the State level.
Aakarsh Singh of class VIII Cubbon won a gold medal and secured the 2nd  rank at the school level and 25th rank at the State level. 
Suhanee Zaroo of class VIII Exbury won a gold medal and secured the 3rd rank at the school level.
Rashi Agarwal of class VIII Shalimar won a silver medal and secured the 4th rank at the school level.
Umra Zubeir of class VIII Vrindavan won a bronze medal and secured the 5th rank at the State level.