Home  /  Gallery  /  Images  /  Prize Distribution

Prize Distribution

EVENT: Prize Distribution

 DATE: 1st August, 2017

VENUE: Amphitheatre, C- Block

  • An Inter house Taekwondo Competition for girls was held on 16th May, 2017. Naisha Khosla of VIII Nishaat bagged the gold medal for Alexandria House by securing 50 points out of 50 in the weight group of above 50 kgs.
  • Dhaani Sood of class VIII Nishaat bagged a silver medal for Pisa House by securing 30 points out of 50.
  • Results for Inter house Taekwondo Competition for boys: Sambhav Jaggi of VII Prometheus bagged a gold medal for Pisa House by securing 50 points out of 50 in the weight group of above 30-55 kgs.

1) Divyom Anand of VIII Exbury bagged a silver medal for Alexandria House by securing 30 points out of 50 in the weight group of below 30- 35 kgs.

2) Aryan Sangar of VIII Shalimar bagged a bronze medal for Pisa House by securing 20 points out of 50 in the weight group of below 30-35 kgs.

  1.  

4) Shaunak Trehan of VIII Exbury bagged a bronze medal for Pisa House by securing 20 points out of 50 in the weight group of below 40-45 kgs.

5) Yash Raj Singh of VIII Exbury bagged a gold medal for Takshila House by securing 50 points out of 50 in the weight group of below 45-50 kgs.

6) Krish Kumar of VII Prometheus bagged a silver medal for Alexandria House by securing 30 points out of 50 in the weight group of below 45-50 kgs.

7) Anant Garg of VII Prometheus bagged a bronze medal for Nalanda House by securing 20 points out of 50 in the weight group of below 45-50 kgs.

8) In the weight group of above 50 kgs, Abdulla Siddiqui of VIII Lodhi bagged a gold medal for Alexandria House by securing 50 / 50 points

9) Aryan Dass of VII Europa bagged a silver medal for Takshila House by securing 30 points out of 50.

10) Aditya Madan of VIII Cubbon bagged a bronze medal for Pisa House by securing 20 points out of 50 in the weight group of above 50 kgs.

  • The Invitational Roller Skating Championship was held on 29th July’ 17 at GIP Mall, Noida. The  results are as follows:

1) Sneha Tandon of VII Europa bagged a gold medal in Under 14 – Inline.

2) Aryaveer Singh of VIII Mirabell bagged a silver medal in Under 14 – Inline.

3) Krish Saraf of VIII Mirabell got a gold medal in the Under 14 – Quads.

4) Kashish Bhatia of VIII Versailles won a silver medal in the Under 14 – Quads.

5) Krish Kumar Gupta of VII Prometheus won a bronze medal in the Under 14 – Quads.

6) Yashraj Singh of VIII Exbury bagged a gold medal in the above-14 Quads.